Dorothy Hafner x Tapio Wirkkala x Rosenthal

Dziś o tym, kto z kim nawiązał współpracę, zanim to stało się modne!

Marka Rosenthal powstała w 1879 roku i od tego czasu umacniała swoją pozycję, aby na stulecie swojego istnienia wieść prym w produkcji porcelany. Bez wątpienia sukces był zasłużony, ponieważ produkty Rosenthala stały się klasą samą w sobie. Nie dziwi więc fakt, że firma zapraszała do współpracy najznamienitszych ówczesnych artystów. Nie odmawiali zarówno twórcy naczyń, jak i dekoratorzy, nadający znanym formom nowe oblicza.

Dziś częściej słyszymy o celebryckiej „kolaboracji” (słowo nie na miejscu, a tak często niewłaściwie używane w kontekście współpracy biznesowej) z markami wszelkiej maści. Owocem są produkty skrojone na miarę marketingu i reklamy, często jednosezonowe. Firma Rosenthal zapraszając do współpracy znanych artystów też, rzecz jasna, liczyła na zwiększoną sprzedaż i zwielokrotnienie zysków. Różnica polega na tym, że z artystycznego mariażu marki Rosenthal zwykle rodziły się ikony wzornictwa!

Tapio Wirkkala

Na prezentowany przeze mnie garnitur kawowy składa się dzbanek do kawy, mlecznik i cukiernica, zaprojektowane przez fińskiego artystę Tapio Wirkkalę. Wzór nazywa się „Century” i został stworzony dla uczczenia stulecia marki Rosenthal. Stąd nazwa, która po polsku znaczy „wiek” lub „stulecie” właśnie.

Forma charakteryzuje się niejednolitą fakturą. Naczynia mają podszkliwny układ drobnych wgłębień, tworzących układ idealnej siatki. Zaś dzióbek dzbanka oraz pokrywki są zupełnie gładkie.

Na poniższym zdjęciu próbowałam uchwycić sygnaturę Wirkkali umieszczoną na pokrywce dzbanka.

 

Dorothy Hafner

Dorothy Hafner, źródło
Dorothy Hafner, źródło

Autorce zdobienia poświęcę osobny wpis, ponieważ muszę pogłębić badania i lepiej poznać jej twórczość. Pewne jest to, że była pierwszą Amerykanką, która projektowała dla Rosenthala – nawiązanie współpracy miało miejsce w 1982 roku. W 1984 roku zadebiutowała kompletem zastawy stołowej o nazwie „Flash”, która zdobyła wiele nagród i wyróżnień za swą innowacyjność.

Zestaw kawowy Flash, forma i wzór autorstwa Dorothy Hafner, źródło
Zestaw kawowy Flash, forma i wzór autorstwa Dorothy Hafner, źródło

Nowa fala

Posiadany przez mnie wzór nosi nazwę „New wave” i jest kolejnym projektem Hafner dla firmy Rosenthal. Mam nadzieję, że szczegółowe poszukiwania przyniosą więcej informacji na temat okresu produkcji serii „New wave”. Natomiast prezentowane naczynia z mojej kolekcji, po sygnaturze wytwórni, można datować na drugą połowę lat 80-tych XX wieku.

 

Dzbanek do kawy

 

Mlecznik

 

Cukiernica

 

Bardzo jestem ciekawa czy ktoś z odwiedzających RetroFreaks natknął się kiedyś na projekty Dorothy Hafner lub sam je posiada. Chętnie dowiem się czegoś więcej o Waszych zbiorach!

 

// Kama

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *