Esteri Tomula

Arabia

Umówmy się – nazwa „Arabia” może się kojarzyć ze wszystkim, ale nie z północnoeuropejską wytwórnią ceramiki! Jednak Skandynawowie potrafią zaskakiwać…

 

Wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę sygnaturę, nie umiałam jej połączyć ani z krajem pochodzenia, ani z projektantem. Na szczęście internet nie zawiódł i szybko odkryłam, że wytwórnia zlokalizowana jest w Finlandii.
– Serio?!?! – to słowo przychodziło mi do głowy jako pierwsze, kiedy czytałam, że firma Arabia zlokalizowana jest w Helsinkach od 1873 roku. Bo nie przestawało mnie nurtować, skąd ta nazwa i jaka historia się za nią kryje! Odpowiedź była bardzo prosta – nazwa wytwórni pochodzi od dzielnicy Helsinek Arabianranta. Pierwsze wzmianki o tym rejonie miasta pochodzą z 1751 roku. Nazwa wywodzi się z Biblii, a jej nadanie przypisuje się protestantom. Dość często zakłada się, że fabryka Arabii stanęła na pustkowiu, które dla upamiętnienia nazwano jej imieniem. A było dokładnie odwrotnie – Arabianranta zainspirowała Szwedów (tak, tak) do zapożyczenia pierwszego członu nazwy. I tak powstała wytwórnia Arabia, która była filią szwedzkiej firmy Rörstrand. Więcej informacji można znaleźć tutaj

Esteri Tomula

Esteri Tomula urodziła się w 1920 roku w Helsinkach i tam spędziła całe swoje życie. W 1947 roku rozpoczęła pracę w firmie Arabia i kontynuowała ją niemalże przez cztery dekady. Sukces zawdzięcza niewątpliwie talentowi i wypracowaniu własnego stylu, którym portretowała fińską florę. Najsłynniejszymi projektami zastawy stołowej są Pastoraali i Krokus.

Patera z serii Pastoraali, proj. Esteri Tomula, źródło

 

Filiżanka z serii Krokus, proj. Esteri Tomula, źródło

Wazon, który posiadam nie odbiega od stylu artystki. Przedstawia bowiem roślinę o nazwie dzwonek brzoskwiniolistny czyli campanula persicifolia 🙂 Nie znam się na roślinach i nie umiem ich uprawiać, ale wazonik Esterii Tomuli uwielbiam ze wszech miar! 

 

 

 

 

 

// Kama

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *